loading

Tarih Kokan Camiler

Oldukça şirin bir görünümde olan, aynı zamanda önemli bir dut üretim merkezi olan Tut’un en önemli özelliklerinden birisi de, tarihi yapıları olarak karşımıza çıkıyor. Tut ilçesindeki camilerin tarihi de çok eskilere dayanıyor. Ulu Cami, 1634 yılında yapılmış bir Osmanlı eseri olarak dikkat çekerken, Salah camisinin de 1630 yılında yapıldığı tahmin ediliyor.

11

ULU CAMİ…

1634 tarihinde yapılmış bir Osmanlı eseridir. Toplam 800 m2 si cami olarak kullanılmaktadır. Cami iç kısmı 12 sütun üzerine kurulmuş olup, taş sütunlar Osmanlı motifleri ve desenlerle simetrik süslenmiştir. Son tamiratı 1953 yılında yapılmıştır. Minaresi taştan yapılmış olup tek şerefedir. Caminin
banisi Abdurrahman Erzincani’nin oğlu Mehmet (Şıh Ali Baba) olarak bilinmektedir.

SALAH CAMİ…
Salah Camisinin 1630 tarihinde yapıldığı tahmin edilmektedir. Bir çok defalar yıkılıp yeniden yapıldığından tarihi özelliklerini büyük ölçüde kaybetmiştir.3-Musalla Cami:1913 yılında yaptırılan cami daha sonra çeşitli tarihlerde tamir görmüştür. Tek şerefli minaresiyle İlçenin tarihi eserleri arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle işlemeli ahşap iç yapıları estetik özelliği haizdir.